אני אוהבת להתייחס לקירות הלבנים בבית כאל דפים לבנים, כמו דפי ציור חלקים שעדיין לא התמלאו. דפים חלקים שמחכים שיהפכו אותם ליצירות, שימלאו אותם בסגנון ואופי מיוחד, בצבעים, בתמונות ובפריטים. הקירות הלבנים מחכים שתבטאו עליהם את עצמכם!

לפעמים שוכחים אותם ומשאירים אותם ריקים. זה קורה כי אנחנו עסוקים באיבזור הבית בכל מה שאנחנו חושבים שהכרחי, בכל מה שחייבים כדי לחיות את היומיום. אנחנו דואגים שתהיה לנו מיטה לישון עליה, שולחן לעבוד או לאכול עליו, כסאות נוחים, ספות לאירוח, ארונות לאחסון… אבל משהו על הקירות? בד"כ לא חושבים שזה הכרחי כדי להתנהל ביומיום, ולכן משאירים את זה לאח"כ. ולא תמיד מגיע האח"כ.

אבל האם באמת קירות מעוצבים, משמחים, שמביעים אותנו, הם לא הכרחיים כדי להתנהל ביומיום? אז אני תמיד אומרת שמראה הסביבה שלנו לגמרי משפיע עלינו, ובטח ובטח שהבית שבו אנחנו מבלים כל כך הרבה. מראה הקירות בבית יכול להשפיע על מצב הרוח שלנו ביומיום, להשפיע על האופן שבו אנחנו תופסים את עצמנו ומביעים את עצמנו, על האנרגיה וקצב העבודה שלנו, ועוד ועוד, אפילו באופן שאנחנו לא מודעים לו.

ולכן אני ממליצה, ממליצה בחום לנצל הקירות הלבנים, להתייחס אליהם כאל "דפים לבנים נקיים" שאפשר להשתמש בהם כדי ליצור אווירה נעימה, שמשפיעה על מצב הרוח, ועל איכות החיים.

איך אפשר למלא את הקירות? אפשר לצבוע אותם בצבע שונה, אפשר ליצור עליהם דוגמה, אפשר להדביק עליהם טפט מעניין, ואפשר כמובן לתלות עליהם תמונות ופריטים. ואם החלטתם לתלות על הקיר שלכם תמונות ופריטים, הנה כמה כלים שיכולים לעזור לכם:

אז קודם כל, כמה כללים

בכוונה לא אומרת חוקים, כי בעיצוב אין חוקים, אם משהו עובד לכם והוא מנוגד לכללים שתראו כאן אז הכל בסדר! ובכל זאת, יש כמה כללים שבד"כ עובדים:

1. סידור בגובה העיניים. זהו הכלל הבסיסי והחשוב שכדאי להקפיד עליו. זה אומר שמרכז התמונה (או מקבץ התמונות) צריך להיות בגובה של כ 160 ס"מ מהרצפה.

התמונה מכאן

2. רצף בין התמונה לרהיט גבוה שתחתיה. במידה ויש רהיט גבוה צמוד לקיר (קונסולה, שידה, ספה) ומעליו רוצים למקם תמונה, כדאי ליצור רצף בין התמונה לרהיט, כך שלא יהיה מרווח גדול בינהם. המרחק המומלץ בין הרהיט לתמונה הוא כ-20 ס"מ. זה אומר שבמקרה הזה גובה התמונה צריך להיות ביחס לרהיט, ולאו דווקא בגובה העיניים.

התמונה מכאן

3. בכל מקרה של תליית תמונות מעל רהיט, התמונות צריכות להיות ברוחב של 2/3 מרוחב הרהיט.

התמונה מכאן

4. אם תולים מספר תמונות במקבץ (קיר גלריה), מתייחסים אליהן כאל תמונה אחת, ולכן לא כדאי להשאיר מרווחים גדולים בין התמונות. כמו כן כדאי להקפיד על רווחים שווים ככל הניתן בין התמונות. אפשרויות לסידור תמונות בקיר גלריה תוכלו למצוא בהמשך.

התמונה מכאן

5. כדאי לדאוג לשילוב נכון ומתאים של התמונות עם שאר הפריטים בסביבה, שהתמונות וגם הפריטים ידברו באותה שפה, שיתאימו מבחינת הצבעים והצורות, ושיביעו את אותו רעיון עיצובי.

התמונה מכאן

6. כשמשלבים תמונות עם מסגרות, כדאי שהמסגרות יהיו במספר צבעים מצומצם שחוזר על עצמו (עד 3-4 צבעים), כדי שתהיה אחידות וקשר בין התמונות.

התמונה מכאן

7. התמונות לא חייבות להיות יצירות אמנות ולא חייבים לרכוש אותן בגלריות. הן בהחלט יכולות להיות הדפסים שניתן לרכוש בעליות נמוכות יותר. רעיונות נוספים לתמונות בעלויות נמוכות תוכלו למצוא בהמשך.

התמונה מכאן

יצירת גלריית תמונות

 אחרי שהבנו את הכללים הבסיסיים, ואם יש לנו מספר תמונות שאנחנו רוצים לתלות יחד על קיר אחד, צריך להחליט איך לתלות אותם יחד. מקבץ תמונות שמוצגות יחד נקרא גלריית תמונות.

כדאי לחשוב מראש על סידור גלריית התמונות, כי אופן סידור התמונות הוא זה שייצור את המראה שאתם רוצים ליצור, לפעמים אפילו יותר מהתמונות הבודדות עצמן. המטרה היא שהמראה הכללי של כל התמונות יחד יהיה הרמוני ונעים לעין, וגם שימשוך את העין להתבונן בכל תמונה בנפרד. כדי להיות בטוחים שהגלריה שמסדרים תיצור את המראה הרצוי, אפשר להצמד לתבניות מוכנות:

1. מעגל

מתחילים בתמונה גדולה במרכז וסביבה מסדרים במעגל תמונות קטנות. הצורה הכוללת היא עגולה פחות או יותר.

התמונה מכאן

2. קו אפקי

מסדרים את התמונות בקו אפקי אחיד. ניתן לעלות בגובה עם תמונות נוספות (ואפשר גם הפוך).

התמונה מכאן

3. השתקפות אפקית

מסדרים את התמונות כך שצורת המתאר למעלה ולמטה זהה.

התמונה מכאן

אפשרות נוספת: מסדרים את התמונות בשתי שורות, כך ששורת התמונות העליונה תהיה עם קו תחתון אחיד, ותחתיה שורת תמונות נוספת עם קו עליון אחיד. אפשר שהשורות יתחילות ויסתיימו בנקודות שונות כדי ליצור עניין.

התמונה מכאן

4. מלבן

מסדרים את התמונות כך שהקו החיצוני ייצור צורה מלבנית.

התמונה מכאן

אפשרות נוספת: לסדר תמונות בגודל אחיד בתוך קו המתאר המלבני, לפי קווי רשת אחידים:

התמונה מכאן

5. התאמה לשטח הפנוי

ואפשר לסדר את התמונות בהתאמה לשטח הקיר הקיים, למלא את השטח הריק. פשוט לעקוב אחרי קווי המתאר של הריהוט, ולמלא אותו בתמונות.

התמונה מכאן

בכל אפשרות שתבחרו, טיפ קטן ומועיל שיעזור לכם למנוע טעויות במיקום המסמרים על הקיר:

עשו עבודת הכנה מקדימה. לפני שתתלו את התמונות, סדרו אותם תחילה על הרצפה, החליפו, הזיזו, עד שתמצאו את השילוב המתאים ביותר ואת המיקום הנכון עבור כל תמונה. צלמו את הסידור על הרצפה ורק לאחר מכן התחילו לתלות את התמונות על הקיר.

ועוד המלצה קטנה ממני…

הוסיפו תמונה או פריט אישי משלכם, תמונה ישנה שמצאתם, משהו שיצרתם לבד, שרכשתם בטיול והוא מחזיר אתכם לתחושה שהיתה לכם אז, או סתם פרט שמזכיר לכם חוויה טובה כלשהי. הפריט הזה יספר את הסיפור האישי המיוחד שלכם ויהפוך את הקיר שלכם לכזה שאי אפשר למצוא בשום בית אחר!

רוצים לשמוע עוד על עיצוב קירות? רוצים ליצור תמונה משפחתית משלכם? 

בואו לבוקר ההשראה לעיצוב ויצירת קירות!!

  • הרצאה על עיצוב ושדרוג קירות עם הדברים הפשוטים שנמצאים מסביב
  • סדנה להכנת תמונה משפחתית על עץ ממוחזר
  • והפתעות נוספות!

כל הפרטים כאן.