לפני ארבע שנים החלטנו סופית שאנחנו רוצים לחיות בדירה גדולה יותר. גרנו בדירת 4 חדרים אבל זה התחיל להיות צפוף. רצינו גם גינה, רצינו לצרף כלב למשפחה, הקטנים רצו פינה משלהם, ואני רציתי מקום לאחסן את כמויות חומרי היצירה שאני אוגרת, וכמובן מקום קטן לעבוד, בקיצור החלטנו שצריך לחפש דירה חדשה.

מהר מאוד הבנו שהחלום לקנות דירה גדולה לא הולך להתגשם בקלות, והאפשרות ההגיונית שעמדה על הפרק היתה לשכור דירה. אז מצאנו דירה שהיתה גדולה מספיק לכל החלומות של כולם, ובסתיו 2014 ארזנו את הפקלאות ועברנו בשמחה גדולה.

המשבר הגיע כבר בשבוע הראשון. זה לא הרגיש לי בית, ובטח לא הבית שלי.

 גם אחרי שניקינו ביסודיות, בחדרים נשארו ריחות של אנשים אחרים, סימנים של אנשים אחרים, ובאופן כללי בכל הדירה גיליתי מגרעות שונות שאי אפשר היה להפטר מהם. על החרסינות באמבטיות נשארו דיבלים ששימשו קודם לתלייה של חפצים אחרים, מסילת פלסטיק מכוערת חצתה את הקיר בסלון,   האריחים היו אפרוריים, הסלון היה חשוך במהלך כל היום כי טיפת שמש לא נכנסה אליו… בקיצור – ממש לא אהבתי את המראה של הדירה, לא היתה לי תחושה נעימה לשהות בה, והמראה לא הסתדר לי עם הטעם שלי ועם הסגנון שאני אוהבת.

שיפוץ לא היה בא בחשבון כי הדירה לא שלנו, וגם השקעה גדולה אחרת לא היתה בתקציב. אז התחלתי לחשוב על דרכים אחרות לשנות את המראה, ולהפוך את הדירה ל"בית", בית שיהיה של המשפחה שלי ויבטא את הסגנון והטעם שלנו.

שלושה עקרונות הנחו אותי:

  1. יצירת שינוי במראה הדירה מבלי לבצע שינויים מרחיקי לכת
  2. חסכון בעלויות
  3. ביטוי מלא של הטעם האישי שלי ושל בני הבית

הסלון

הסלון היה ההתמודדות הקשה מכל.

אף לא קרן שמש אחת נכנסת אליו במהלך היום, ולמרות הויטרינה הגדולה הוא היה אפל מאוד. הריצוף בגוון אפור מלוכלך הוסיף על אווירת הקדרות, ובנוסף פגמים אסתטיים במקומות שונים צרמו מאוד בעין. כל אילו גרמו לנו להרגיש מאוד לא נעים בבית שלנו.

את השינוי החלטתי לעשות בעזרת שימוש בצבעים נכונים, והכנסת פריטים אישיים שאני ומשפחתי אוהבים ומתחברים אליהם.

הצבעים

החלטתי להשאיר את הקירות לבנים, כדי שהתחושה שתשתקף מהם תהיה בהירה ונקיה.

בחרתי בשטיח ובספות בגוונים בהירים מאוד של שמנת, כדי להעצים את תחושת הבהירות. השטיח גדול ומכסה שטח נרחב מהסלון, על מנת שמראה האריחים האפורים יהיה פחות בולט.

כדי להכניס את החמימות שהיתה כל כך חסרה לי, השתמשתי בגווני זהב/ברונזה בפריטים המשלימים, וכמובן גם בצבע הצהוב, שמזכיר את אור השמש. וכדי שממש אראה את השמש כשאני נכנסת הביתה, בחרתי בתמונה שיש בה שמש, שמש בוהקת שממש מכניסה חמימות ואור הביתה.

גם הצבע הבורדו נכנס לפלטת הצבעים שלי, בגלל כסא נדנדה ישן שבני המשפחה קשורים אליו ולא היו מוכנים לוותר עליו.

ולא יכולתי שלא להשתמש גם בטורקיז, הצבע שהכי משמח אותי. ועם הגוון הזה החלטתי להעיז. שילבתי אותו במקומות שונים, בשולחנות הקפה שצבעתי, ובעיקר בפריט אחד דומיננטי – המזנון. כן, זאת תעוזה להכניס רהיט בצבע שאינו ניטרלי הביתה, אבל אם ממש בטוחים שזה הצבע שרוצים לראות כל הזמן מול העיניים, ושהוא ממש לא הולך להמאס בשום שלב – אז למה לא בעצם?

הפריטים

חשוב היה לי להכניס פריטים שאספנו כמשפחה במהלך השנים, שיצרו את החיבור ביננו ובין הבית.

בנוסף, מכיוון שאני אוהבת לשדרג חפצים חסרי שימוש ותועלת, וגם ליצור פריטים בעצמי (DIY), שילבתי פריטים כאלה במספר פינות. שימוש חוזר בפריטים הוא פתרון מצויין לחסכון בעלויות!

השתמשתי בצלחות ישנות ופריטים עגולים ששיפצתי ליציר פינה מיוחדת.

בתחתיות לשתיה חמה, חלוקי נחל מעוטרים, ופריטים משלימים נוספים. עושר של צורות וצבעים.

מעל הטלויזיה תליתי מסגרת ישנה משמצאתי בשוק הפשפשים וקצת שידרגתי.

את מסילת הפלסטיק המכוערת שקיימת לכל אורך הקיר המרכזי בסלון הפכתי לאלמנט עיצובי בעזרת מדבקות מעוצבות ופריטים קטנים נוספים. מהצד השני הוספתי פריטים ביצירה עצמית שחיברתי יחד.

והוספתי עיטור משלי על שולחנות העץ הפשוטים.

המראה שהתקבל בסופו של דבר בסלון שלי הוא מאוד אקלקטי, אספתי המון פריטים שאני אוהבת, שלא כולם בהכרח באותו סגנון, אבל ביחד הם יוצרים מראה הרמוני ומזמין, ובעצם משקפים את הטעם והסגנון הייחודים לי ולמשפחה שלי. וזה בעצם מה שחשוב, לא?

פינת האוכל

בפינת האוכל החלטתי לשלב את כל האהבות שלי: שימוש חוזר בפריטים, DIY, זהב וטורקיז. בחרתי בטפט עדין ורגוע בגווני שמנת וזהב. הוא נתן רקע מעניין ונעים לתמונות ולפינה כולה.

על הקיר שילבתי תמונות ופריטים שיצרתי בעצמי בשלבים שונים של חיי, וסוף סוף מצאתי להם מקום ראוי…

הכנסתי ארון אחסון לנישה שעמדה מיותמת. זהו ארון עץ ישן שמצאתי זרוק ברחוב, ניקיתי, שיפצתי וצבעתי בטורקיז.

מעל הארון שילבתי מספר פריטים, שכמעט כולם תוצרים של שימוש חוזר בפריטים שהיו מיועדים להזרק לפח האשפה.

בחרתי בגוף תאורה גדול ומוזהב, במרכז שולחן פינת האוכל.

וזו התוצאה הסופית:

מבואת הכניסה

היה לי חשוב לתת למבואת הכניסה התייחסות מיוחדת. רציתי להרגיש את האווירה הנעימה והמזמינה מיד כשאני נכנסת הביתה. רציתי אווירה חיובית, אופטימית ומלאת חיים שתקדם את כל מי שנכנס אלינו הביתה. הרי מבואת הכניסה יוצרת את הרושם הראשוני על הבית כולו… אז כמובן שגם כאן בחירת הצבעים היתה חשובה, ובאמצעות שימוש בצבעים מתאימים יצרתי את האווירה שרציתי – קלילה, רעננה ושמחה.

השתמשתי בצהוב בהיר ומאיר,

בירוק שנותן תחושה של חיים ומשתלב עם הצמחייה החיה,

ובורוד פוקסיה משמח.

צירפתי עוד מספר פריטים ביצירה עצמית שלי ושל הילדים, והרי התוצאה שהתקבלה:

בקיר ממול שילבתי קצת פריטים עם השראה,

קצת צמחיה (זה תמיד מוסיף ותורם לאווירה שמחה ומלאת חיים),

פריטים ביצירה עצמית, וחפצים ישנים ששדרגתי.

ואת הקיר העצום שלצד גרם המדרגות המוביל לקומות העליונות ניצלתי על מנת ליצור גלרייה של ציורי הילדים שלי. ציורים ועבודות שהם יצרו לאורך השנים, שמזכירים לנו את הביחד המשפחתי שלנו, את השנים הראשונות של המשפחה שלנו. הציורים האלה יחד יוצרים צבעוניות מקסימה, שתמיד נעים להסתכל עליה.

ואיך היום אני מרגישה בבית?

לגמרי מרגישה שזה הבית שלי. כולו מלא בי, באישיות שלי ובטעם השלי, הוא נעים לי, ואני בהחלט מרגישה גאווה לארח בו אורחים! ובונוס נוסף וחשוב – אין חור בכיס!

השתמשתי בצבעים הנכונים לי ולמטרות שרציתי להשיג, עשיתי שימוש חוזר בפריטים ישנים ובפריטים שיצרתי בעצמי וכך חסכתי בעלויות, והכנסתי את האני המשפחתי שלנו לתוך הבית.

אז נכון שבית שכור מגיע תמיד עם ״נדוניה״ – מגרעות שונות ומשונות, שלא ניתן להפטר מהן, ונכון שאנחנו לא יכולים לעשות בו שינויים מרחיקי לכת, לא לשפץ ולא לשבור קירות, ונכון שאנחנו לא רוצים להשקיע בו את מיטב כספנו. אבל אנחנו בהחלט יכולים להפוך את השהות בו לנעימה, באמצעות חשיבה יצירתית ופתרונות מקוריים לשינויים קלים, הוספת פריטים משלימים שעלותם אינה גבוהה ויצירה עצמית / שדרוג של פריטים קיימים. כל אלה הופכים את הבית לייחודי ובעל אופי שונה ומיוחד!